cestná cyklistika

Preteky cestnej cyklistiky sa konajú na bežných cestách s tvrdým povrchom, ako napr. asfalt, betón, prípadne aj kamenné kocky, tzv. mačacie hlavy. Podľa dĺžky trvanía rozdeľujeme cestné preteky na jednorázové a etapové. Jednodňové preteky mávajú rôznu dĺžku, približne okolo 150 km, no bývajú aj dlhšie, ako napríklad preteky Bordeaux-Paríž, ktoré majú dĺžku až 600 km. Etapové preteky trvajú od troch dní (napr. Vuelta al País Vasco) až do troch týždňov (napr. Tour de France). Takisto celková dĺžka pretekov je rôzna - od cca 500 až do 3000 km.

Cestných pretekov sa zúčastňujú cyklistické družstvá (tímy), každé družstvo má rovnaký počet pretekárov (ich počet je približne 10, záleží od konrétnych pretekov). Jednotlivých pretekárov nominuje vedenie tímu podľa ich individuálnych schopností a s ohľadom na konkrétne preteky. Tím má väčšinou svojho lídra, pre ktorého pracujú ostatní členovia tímu, tzv. domestici.

V etapových pretekoch bývajú rôzne druhy etáp. Pri dlhšie trvajúcich pretekoch to obvykle býva úvodný prológ, t.j. krátka (približne 10 km) časovka jednotlivcov, dlhšia časovka jednotlivcov (približne 50km) - môže byť rovinnatá alebo horská, časovka družstiev - a medzi tým „bežné“ etapy s hromadným štartom aj dojazdom celého pelotónu. Bežná etapa má približne nasledovný priebeh: Štart býva zvyčajne v meste kde bol deň predtým dojazd etapy. Úvodných niekoľko kilometrov (zvyčajne kým sa nedostanú pretekári von z mesta) ide pelotón pokojným tempom, až kým nie je vyhlásený tzv. „ostrý“ štart. Počas etapy bývajú rýchlostné a horské prémie, na ktorých zvyčajne prví traja pretekári získavaju body do súťaží o najaktívnejšieho pretekár (rýchlostné prémie) alebo do súťaže o najlepšieho vrchára (horské prémie). Horské prémie sú rozdelené do rôznych kategérií podľa obtiažnosti stúpania - čím ťažšie stúpanie tím viac bodov získavajú prví pretekári. Dojazd etapy môže byť na rovine alebo do kopca, podľa toho o víťazstvo bojujú buď špecialisti špurtéri alebovrchári. Celkovým víťazom pretekov sa stáva ten pretekár, ktorý dosiahne najkratší celkový čas, ktorý je súčtom časov jednotlivých etáp. Pretekár, ktorý získa naviac bodov na rýchlostých prémiách a cieľových špurtoch sa stáva víťazom súťaže o najaktívnejšieho pretekára, súťaž o najlepšieho vrchára vyhráva pretekár ktorý nazbiera najviac bodov na horských prémiách.

Najvýznamnejšie etapové preteky:

  • Giro d'Italia
  • Tour de France
  • Vuelta a Espana


Archív » http://old.cyklistikaszc.sk/