súčastnosť

olympijské hry 2008

Slováci so štyrmi miestenkami na OH 2008

Slovensko získalo tri miestenky pre preteky s hromadným štartom v cestnej cyklistike a jednu pre časovku na olympijských hrách 2008 v Pekingu. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) o tom informovala listom už aj Slovenský zväz cyklistiky (SZC). "Do 15. novembra musíme potvrdiť, či miestenky akceptujeme. Je však veľmi pravdepodobné, že ponúknutú možnosť využijeme," informoval riaditeľ SZC Mikuláš Rapčan.

UCI prideľovala olympijské miestenky pre cestnú cyklistiku na základe stanovených kritérií podľa postavenia krajiny v rebríčku UCI. Maximálny počet cyklistov z jednej krajiny v pretekoch s hromadným štartom v Pekingu je päť, dostanú ich štáty na prvých desiatich miestach renkingu ProTour. Krajiny z 11. až 15. miesta ProTour rebríčka, v ktorom Slovensko nebodovalo, získali štyri olympijské miestenky.

Slovensko si účasť troch pretekárov zabezpečilo na základe kontinentálneho renkingu, v ktorom mu v redukovanom poradí bez krajín, ktoré si vybojovali účasť na základe výsledkov svojich jazdcov v ProTour, patrilo za Poľskom a Portugalskom 3. miesto. Prvých sedem krajín v európskom renkingu dostalo tri miestenky, ďalších deväť po dve. Do časovky získalo miestenky prvých sedem krajín z redukovaného kontinentálneho poradia.

Z ďalších cyklistických disciplín môže mať Slovensko zastúpenie v Pekingu ešte na dráhe a možno aj v MTB. V dráhovej cyklistike kvalifikačný proces beží do 30. marca 2008 a slovenskí dráhari majú šancu vybojovať si päť miesteniek. V horskej cyklistike sa už kvalifikačný proces skončil, medzi ženami ušlo Slovenkám olympijské miesto o jednu priečku. "Slovenský zväz cyklistiky už dal žiadosť na Slovenský olympijský výbor, aby ten požiadal Medzinárodný olympijský výbor o pridelenie voľnej karty pre Janku Števkovú, ktorá získavala body ako jediná Slovenka," dodal Mikuláš Rapčan. Žiadosť o voľnú kartu ešte musí schváliť výkonný výbor SOV na svojom najbližšom zasadnutí.

Kvalifikačný proces sa skončil aj v novej disciplíne olympijského programu bikrose, kde však Slovensko už určite nebude mať v Pekingu zastúpenie.